En Väldigt Läsvärd Artikel Om Abort
April 13, 2007 at 09:50 1 comment
Abort är en svår fråga, både etiskt och praktiskt. I SvD skriver Stefan Swärd en väldigt intressant debattartikel om ämnet, som lyfter fram lite intressanta historiska perspektiv. Mycket läsvärd!
Däremot kan det ju märkas en ganska tydlig åsikt som Stefan själv driver om aborter, på ett sätt man kanske inte ska ha vid just forskning, men detta är å andra sidan en debattartikel. En intressant vinkling på abortfrågan förs fram i Freakonomics (som är en MYCKET läsvärd bok) där det påvisas hur stor påverkan aborter har på en kraftigt minskad brottslighet, eftersom många som aborteras skulle födas med sådana föräldrar som skulle ge dem en ökad sannolikhet att bli kriminella. Det är inte en kanske helt politiskt korrekt vy, men lik väl är den ganska väl underbyggd. Vi i Sverige har ju en skräck för allt vad som kan verka vara samhällsplanerande och lider av ångest för gamla tiders steriliseringskampanjer, men vissa åtgärder får oväntade, och i vissa fall, positiva konsekvenser. Läs boken!
Entry filed under: In Swedish, Media.
1.
Lotta | May 3, 2007 at 08:57
Freakonomics är intressant på många sätt, själv var jag rätt fascinerad över att de i USA som är dömda till döden och bara väntar på att straffet ska verkställas lever längre (statistiskt sett) än en knarklangare i ett gathörn i Chicago… (Fast eftersom jag är mot dödsstraff är det väl bra att det är så, antar jag?)